Skocz do zawartości

Cannes 2020

 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Junior Administrator

5aa901e01042f140d4ac641fc611c62f.png.f5490aab8dc30f0ce8f5bbfe835662fb.png

Festival de Cannes, czyli wielkie święto kina

Festiwal Filmowy w Cannes to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie, które gromadzi co roku niezliczoną ilość znakomitości związanych z przemysłem filmowym i jest niemal tak popularne jak ceremonia przyznania Oscarów. Odbywa się od 1946r. w malowniczym mieście Cannes położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu.

 

Najbardziej wyczekiwanym momentem festiwalu jest przyznanie nagród, z czego najważniejszą z nich jest Złota Palma dla najlepszego filmu. Ponadto, przyznawane są także nagrody za reżyserię (Prix de la mise en scène), za scenariusz (Prix du scénario), za rolę kobiecą (Prix d'interprétation féminine du Festival de Cannes), za rolę męską (Prix d'interprétation masculine du Festival de Cannes) a także nagroda jury oraz Grand Prix. Wyróżnieniem dla filmów krótkometrażowych jest przyznanie Palme d'Or du Festival de Cannes − court métrage oraz Prix du Jury − court métrage. Oprócz wyżej wymienionych nagród przyznawana jest również m.in. Złota Kamera dla najlepszego kinowego debiutu reżyserskiego, nagroda Cinéfondation za najlepszy film studencki, nagroda za najlepszą ścieżkę dźwiękową, nagroda Un Certain Regard dla filmów wyróżniających się oryginalnym stylem oraz Palm Dog za najlepszy psi występ filmowy. Co ciekawe, ta ostatnia obejmuje także psy uzyskane dzięki animacji komputerowej.

 

Jedynymi polskimi filmami, które otrzymały Złotą Palmę, są Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy oraz Pianista Romana Polańskiego.

 

 

 

Cannes 2020 inaczej niż zwykle

Tegoroczny festiwal w Cannes miał się odbyć 12-23 maja, jednak w tym roku panująca na świecie epidemia koronawirusa skutecznie udaremniła normalny przebieg festiwalu. Data rozpoczęcia 73. edycji była dwukrotnie przekładana i finalnie po raz pierwszy w historii organizatorzy zdecydowali, że fizycznie wydarzenie nie odbędzie się.

 

Początkowo planowano jedynie przesunąć datę rozpoczęcia na czerwiec, jednak organizacja okazała się być zbyt skomplikowana i zaproponowano „tryb online festiwalu”, pomysł jednak szybko spalił na panewce. Dyrektor Cannes, Thierry Frémaux, zagorzały wielbiciel kin wyjaśnił krótko w rozmowie dla Variety - "Kino i jego przemysł są zagrożone. Będziemy musieli odbudować, ponownie potwierdzić jego znaczenie z nową energią, jednością i solidarnością".

 

Zamiast zorganizować całe wydarzenie w trybie online, Cannes ogłosi wyniki selekcji w czerwcu i podejmie współpracę z festiwalami jesiennymi oraz z kinami, aby zaprezentować niektóre filmy. Wybrane obrazy mają posiadać specjalną adnotację “Selekcja Cannes 2020” i mają być prezentowane m.in. na Festiwalu w Wenecji, ale także i w Toronto, Deauville, Angoulême, San Sebastian, Nowym Jorku, Busan czy francuskim Lyon.

 

Niewątpliwie pokaz „Palmowych” premier od lat jest wydarzeniem, na które z niecierpliwością czekają wszyscy maniacy filmowi. Warto jednak nadmienić, że trwający kilkanaście dni Festiwal posiadał od zawsze swój niepodrobiony klimat, jako że nie skupiał się jedynie na wręczeniu nagród, a na budowaniu relacji między aktorami, reżyserami i wytwórniami. W tym roku niestety wszystkie zakulisowe interesy będą musiały zaczekać, a cały wymiar 73. edycji z pewnością przejdzie do historii.

 

 

Źródła informacji: cannes.com, variety.com, kulturalnemedia.pl

nws_trine4_001.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
 Udostępnij

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...