Skocz do zawartości

Optymalizacja ustawień myszy

Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odnoszę często i gęsto wrażenie, że masa ludzi zabiera się za granie w CSa - w tym wypadku 1.6, bez prawidłowego ustawienia najważniejszej rzeczy - myszy. 
Sprawa nie jest specjalnie trudna, poradnik może być nieco przytłaczający dla mniej zaawansowanych, ale wprowadzenie tego w życie to moment. 
Podzieliłem poradnik na cztery główne poziomy (punkt piąty to raczej ciekawostka) można to ustawiać po kolei, ale moim zdaniem warto zadbać o punkty 1-3 zanim zaczniecie grzebać w ustawieniach CSa. 

Oczywista oczywistość, ale pamiętajcie, że ten poradnik to tylko moja subiektywna opinia jak zoptymalizować ustawienia myszy. 

Parę słów o autorze:
Mój background - ponad 20 lat gry, naturalnie z ogromnymi przerwami. Pierwotnie gracz Quake 3 Arena, arcydzieła, które do dziś uważam za grę idealną, ale zbyt wymagającą.

Grywałem kafejkowe klanówki, jak upowszechnił się stały dostęp do Internetu - ClanBase, parokrotnie eliminacje (nieudane)do WCG, potem HLC Open.
Wojowałem w HLC Amateur, gdzie nawet udało się wywalczyć awans na finały LANowe, ale wtedy straciłem zainteresowanie grą i zdecydowałem się podjąć drugie studia.

Z ekipą wbite top drabinek w gameback/gamebite, top1 i 2 teamy w ESL ladderze mr 15/15. Gracz ze starej szkoły, nie żaden podrabianiec z kupionym kontem 2003, jakich do niedawna mieliśmy kilku na pokładzie.

1)Ustawienia myszy w OS - w moim wypadku Windows 10. 
1.1)Akceleracja myszy.
Od dawnych czasów Windowsa XP, systemy operacyjne Microsoftu mają wbudowaną akcelerację myszy. Co to takiego? 
Najłatwiej to wytłumaczyć w ten sposób - bez akceleracji przesunięcie myszy o 5 cm na podkładce, przemieści kursor 5 cm na ekranie. Nie ma znaczenia jak szybko wykonamy ruch. 
Zaś włączona akceleracja sprawi, że szybki ruch o 5 cm przemieści kursor o 10 cm, zaś powolny ruch wolny tylko o 2.5 cm. 
Wiem, że sporo młodszych graczy, którzy zaczęli przygodę z komputerami już po wyjściu nowszych Windowsów naturalnie potrafi z tego korzystać i potrafi na tym grać, jednak uważam, że granie bez akceleracji

jest o niebo lepsze - można łatwiej wyrobić pamięć mięśniową i koordynację ręka - oko. Przytłaczająca większość graczy profesjonalnych nie używa akceleracji.

My naturalnie gramy dla zabawy, ale chyba każdemu zależy na graniu na satysfakcjonującym poziomie. 
Jak się jej pozbyć? Odpalamy panel sterowania, wybieramy / wpisujemy mysz i ustawiamy do stanu jak na obrazku poniżej:
Jeżeli jednak dobrze używa Wam się akceleracji myszy w środowisku systemu operacyjnego, po prostu jej nie wyłączajcie. Są sposoby na ograniczenie jej działania tylko do Counter-Strike'a.

Screenshot_1.png.507db4a039b6cce6420767fbfbee2328.png

1.2)Prędkość myszy w Windowsie 
Nie robiłem tutaj badań we własnym zakresie, ale wśród graczy przyjęło się, że ustawienia inne niż połowa wskaźnika - 6/11, są niewskazane.

Prędkość skaluje bowiem w nielinearny sposób kiedy zmieniamy te wartość na niższą czy wyższą. Sprawia to problemy z sensownym ustawieniem czułości myszy w innych grach.
Dlatego również mocno polecam ustawić to na 6/11 , fotka poniżej. Jeżeli przeszkadza to Wam w użytkowaniu komputera, bezpieczniej po prostu zwiększyć poziom DPI myszy, o którym opowiem więcej nieco później. 

Screenshot_5.png.b408b9cec52f8a10b806a66606b7f41b.png

2) Ustawienia sterowników myszy
W Windowsie to raczej wszystko, zabieramy się za sterowniki do myszy.

Tutaj ważna notka - mamy dosłownie setki modeli myszy, z różnymi sterownikami. Ba, niektóre działają w systemie plug & play (przykładowo marka Dream Machines), a zmian ustawień dokonujemy kombinacjami przycisków.

Moja aktualna mysz do grania - Razer Viper Mini, ma sterowniki, które mogę określić mianem bloatware, więc ich nie instaluje.

Wrzucę więc obrazki ze sterowników Ninjutso Katany, której używam w biurze. Są to rzeczy, które każdy bez problemu znajdzie w oprogramowaniu do swoich gryzoni, albo wspomoże się googlem/youtube. 
Najważniejsze moim zdaniem ustawienia DPI i Polling rate, omawiam poniżej. 

2.1)DPI
Z angielska dots per inch, czyli ilość obrazów które sensor myszy wykonuje na cal, po naszemu 2,54 cm. Moim zdaniem drugie najważniejsze ustawienie naszego gryzonia. 
Wartość jest ujemnie sprzężona z szybkością naszej myszy. Dwukrotne podbicie wartości DPI zwiększy szybkość kursora dwukrotnie. 
Przykładowo - ja gram na czułości 3.2 na 400 DPI. Jeżeli chcę przeskoczyć na 800 DPI, czyli 2 razy więcej, muszę zmniejszyć czułość w grze 2 krotnie - na poziom 1.6. 
Jeżeli chciałbym pograć na 1600 DPI, zmniejszam czułość 4 krotnie na poziom 0.8. 

Każdy tutaj powinien potestować mysz we własnym zakresie. Dla mnie przykładowo najlepsze jest 1600 DPI w pracy biurowej na dwóch ekranach.

Kiedy odpalam CSa po prostu klikam przycisk DPI na myszy i przełączam na 400. Są pewne różnice w zachowaniu sensora w zależności od DPI.

Z testów wynika, że wyższe wartości (800/1600) powodują mniejsze opóźnienia w ruchu myszą, ale to są wartości raczej marginalne.
Może miałyby znaczenie na profesjonalnym poziomie, ale ja nie widzę sensu grania na wyższych, a 800 DPI uważam za złoty środek. 
Jednak niewątpliwie wygodne jest ustawienie jednego poziomu dla wszystkich aplikacji. Sprawdzajcie, testujcie. Poniżej jak wygląda to w moich sterownikach:

Screenshot_2.thumb.png.caafcacb244c8b7393aa0742ecfc139a.png

Jak widać, mogę ustawić kilka poziomów DPI, które potem swobodnie zmieniam kliknięciem przy różnych aplikacjach. 

2.2)Polling rate 

To nic innego czyli częstotliwość przesyłania danych na porcie USB, do którego podłączona jest nasza mysz. 
Zalecam zwiększyć na minimum 500hz, jednak najlepszą wartością zdaje się być 1000hz. Jest to standardowe ustawienie wielu myszy - ale nie wszystkich. 
Dlatego warto pogrzebać i upewnić się, że jest na tym poziomie. Z racji oszczędności miejsca, zaznaczyłem to na czerwono na powyższym zdjęciu. 
W wielu myszach plug&play będzie to standardowe ustawienie, może być jednak konieczna zmiana jakąś kombinacją klawiszy, na pewno będzie w instrukcji. 

3) Opcje startowe Counter-Strike'a

dla użytkowników Steama, w swojej bibliotece klikacie prawym na grę i właściwości, wyskoczy takie oto okno:

Screenshot_3.png.8ecfeb99742250be01d946eca4b4b68b.png

Dla wersji nonsteam, nada się pierwszy lepszy filmik z instrukcją

Wyróżniamy trzy komendy mające bezpośredni wpływ na zachowanie myszy w grze : 
-noforcemaccel -noforcemparms -noforcemspd
Latami dyskutowano co konkretnie one robią, ale nie widzę sensu się rozpisywać, po prostu wyłączają akceleracje myszy z Windowsa w grze. 
Podstawa to dwie pierwsze (-noforcemaccel -noforcemparms), jeżeli ktoś ma czas i ochotę, może po prostu sprawdzić czy z noforcemspd będzie mu się grało lepiej. 
Moim zdaniem jest delikatna różnica, mysz zachowuje się nieco inaczej w zależności od ruchu pionowego i poziomego. 
Na ten moment osobiście używam tylko dwóch pierwszych komend startowych. 

4) Komendy w samej grze

Dostępne w CSie po odpaleniu konsoli (tylda / ` w grze), albo zmieniane w plikach konfiguracyjnych w folderze cstrike (config.cfg) 
Moim zdaniem, jeżeli odpowiednio ustawiliście mysz w Windowsie oraz w sterownikach, znaczenie mają przede wszystkim 3 komendy.

m_custoaccel - dla pewności ustawiamy na 0, jeżeli nie chcemy żadnej niecnej akceleracji w grze.  Komenda ta wydaje się dość nowym dodatkiem do 1.6, jest nawet całkiem możliwe, że

sprawia ona, że podane wyżej opcje startowe są niepotrzebne, jednak ja wolę mieć 100% pewności. 

m_rawinput - dośc nowy dodatek do CSa 1.6, ustawienie tej komendy na 1 sprawia, że informacje z myszy płyną bezpośrednio pomijając sprzęt/system. 
W teorii m_rawinput "1" brzmi jak świetna opcja, ale moim zdaniem nie działa to jak należy. Ruch myszy wydaje się nieco opóźniony i nieco wygładzony. 
Dlatego też zarówno w CSGO jak i w 1.6 zawsze ustawiam to na "0".

Oraz oczywiście gwóźdź programu - sensitivity - kluczowe ustawienie, które po wyłączeniu wszystkich zakłóceń, akceleracji itp. bezpośrednio reguluje naszą czułość w grze. 
Każdy ma swoje upodobania - ja zaczynałem od grania na czułości 1.0 na 400 DPI, jednak po paru latach machania łapą jak szaleniec myszą o wadze 120g doprowadziło mnie to do problemów z nadgarstkiem.
Stopniowo zwiększałem czułość, przez dłuższy czas grałem na 3.8, natomiast po zmianie myszy na lżejszą zatrzymałem się na 3.2. 
Większa czułość to większa swoboda w manewrowaniu celownikiem, przydaje się zwłaszcza w grze agresywnej. Zaś mniejsza czułość to większa dokładność.
Każdy ma swój styl gry i musi zadecydować jakie ustawienie mu pasuje. Niemniej jednak lata gry przekonały mnie do tego, że grając na wariacko wysokich czułościach bardzo mocno ograniczanie swoje możliwości.

W czasach gry w CS:GO jeden znajomy poszedł za moimi radami i dosłownie kopiując moje ustawienia wydostał się z golda, w którym tkwił ponad rok, a wcześniej grał na sensie 18 czy coś w tym guście. 

5) eDPI 
Czyli effective DPI - raczej ciekawostka, którą zostawiłem na koniec, ale warto to znać, może się przydać przy zmianie myszy, w momencie kiedy ma jakieś dziwne poziomy DPI, typu 600, 1000 itp. 
Jest to iloczyn (wynik mnożenia, dla przypomnienia) wartości DPI oraz sensitivity.
Przykładowo, moje eDPI wynosi 1280 ( 400 DPI x 3.2 sensitivity ). Działanie to można również odwrócić, tutaj polecam posłużyć się poniższym urządzeniem: 

Screenshot_4.thumb.png.d41d4745f23caad1aaec39c229fb325d.png

Link do niego https://delivator.github.io/csgo-edpi-calculator/

To wszystko jeżeli chodzi o najbardziej podstawowe ustawienia myszy, pomijając zagadnienia typu mousefix czy LoD w ustawieniach myszy. 
Nie widzę też sensu tykać zoom_sensivity_ratio, które reguluje skalowanie czułości myszy na zoomie w broni z lunetami. 
Zachęcam bardzo mocno do testowania i sprawdzania tego we własnym zakresie. Myszy to temat rzeka, może ktoś ma jakieś ciekawe uwagi oraz pytania - zapraszam. 

Edytował/a przez Fox
wrzucony zły screenshot
  • Kufel piwa 12
  • Kieliszek wódki 5
  • Lampka wina 3

Wolves_logo — kopia (2).png

Dnia 18.12.2022 o 15:21, Szarlotka : > napisał:

Dzięki temu, rozumiem że będę strzelala już same HS? :D

Może nie same, ale gdzieś w okolicach 80% :ChristmasGiggle:

Wydaje się, że jest tzw. popular demand (powiedzmy, że publiczne zapotrzebowanie) na coś z użytecznymi komendami. 

Możę zimą powstanie poradnik "best aim cfg 2023", wtedy w połączeniu z tym same będą HS jak nic :ChristmasSnowball:

• Kieliszek wódki 1

Wolves_logo — kopia (2).png

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
 Udostępnij

• Kto przegląda   0 użytkowników

• Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Utwórz nowe...