Skocz do zawartości

Problem z cs 1.6

Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z cs 1.6 
postawiłem na nowo system mam wszystkie sterowniki (aktualizowałem za pomocą CCleanera)

problemem jest to że spadają mi fpsy z 200 na 30/50 na serwerze lokalnym bez botów (tak samo jest na serwerach społecznościowych)
w menadżerze zadań nie mam żadnych procesów co zjadają procesor lub pamieć 
loss 0% choke 0% 
dołączam ss mojego sprzętu i ss intel grafiki 
może znajdzie się ktoś kto potrafi pomóc CPPiii7R.gif2013394102_Zrzutekranu21-09-202222_32_44.thumb.png.9bff268b636d7ed5efe2f05695d10411.png1573822073_Zrzutekranu21-09-202222_16_50.png.14e28f39a330319e85a9d547183c079a.png

• Lampka wina 1
  • Szklanka lemoniady 1

Update your drivers. Most important one is your graphic card/video driver. You can check if you have "out of date" drivers easily. If you are on win10 - click START > type CONTROL PANEL in search box 

> HARDWARE and SOUND > DEVICES and PRINTERS > DEVICE MENAGER

When u click on DEVICE MENAGER u should be able to see what drivers are out of date and upgrade them. If your  hardware components run on old  drivers it might slow your pc/cause many issues ;)

Also update other important drivers such as LAN/Network...

If you use NVIDEA try turning off vsync (vertical sync).

p.s - Your graphic  card  driver is uder name "Display adapters" most likely...

See picture bellow how to check if your drivers are up to date. If they are not u can upgrade them manually or via some free online software programs.

image.thumb.png.a24ffa2c115946631170b369c35c0e44.pngimage.thumb.png.284344e08b235550c52f6b05d07d091d.png

• Kufel piwa 3
  • Kieliszek wódki 1

Ps

Sorry for double post guys 

@ GoodsoftsI would not trust Ccleaner for driver upgrading, best way is to do it manually or use some of dedicated trusted platforms such as Driver Easy (i used it and it suited me well) no issues.

Also if you have CPU temp isses try adding extra case fans to allow better circulation of air within case and make sure it sucks air from bellow and sucks out on top as hot air rises. I also had same issue on my PC as i do not have 

any extra case fans to dissipate hear generated by CPU, GPU and it happends especially during summer that PC overheats and shut down. It should not happen now though as it's not that hot:)

Idk buddy else then that u might have some hardware issues. Hope u solve it somehow:)

Also - very important 

Make sure to see if your CPU cooling fan is not clogged by dust and from time to time replace thermal paste on CPU if you know how.

Edytował/a przez xXxPLAYER
...
  • Kufel piwa 1

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
 Udostępnij

• Kto przegląda   0 użytkowników

• Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Utwórz nowe...